Tel./faks +370 5 247 8447
S. Stanevičiaus g. 98, LT-07103 Vilnius
El. p. rastine@ateities.vilnius.lm.lt
Kraunasi...

PROJEKTINĖ VEIKLA 9 KLASĖSE

<- Grįžti į tvarkos aprašų sąrašą

PATVIRTINTA

Vilniaus „Ateities“ mokyklos 

direktoriaus 2023 m. birželio 20 d.

įsakymu Nr. V-66

 

 

VILNIAUS „ATEITIES“ MOKYKLOS

PROJEKTINĖS VEIKLOS 9 KLASĖSE ORGANIZAVIMO

TVARKA

 

I. SĄVOKOS

 

PROJEKTAS - kryptinga ir organizuota mokinių veikla, kurios tikslas yra skatinti mokinių bendravimą ir bendradarbiavimą, kūrybą ir iniciatyvumą, savarankiškumą, norą pažinti socialinę, kultūrinę bei gamtinę aplinką, domėtis mokslo naujovėmis, analizuoti literatūrą, rasti reikiamą informaciją įvairiuose šaltiniuose, sudaryti sąlygas išsiugdyti reikiamus gyvenimui gebėjimus, įgūdžius, vertybines nuostatas, stiprinti pareigos jausmą ir atsakomybę už savo veiklą ir jos rezultatus.

 

PROJEKTO TIKSLAS – siekinys, nusakantis įgūdžius ir gebėjimus rezultatams pasiekti.

 

PROJEKTO UŽDAVINIAI – labai konkretūs ketinimai, nusakantys tikslingos veiklos etapus ir laukiamus rezultatus.

 

PROJEKTO PLANAS – apibūdinami projekto įgyvendinimo etapai ir terminai, problemos sprendimo priemonės ir būdai, numatomi resursai, kuriais galima pasinaudoti.

 

PROJEKTO KOMANDA – veiksmingai dirbanti 1-3 mokinių grupė, siekianti bendrų tikslų, žinanti savo užduotį, gebanti bendradarbiauti bei jaučianti atsakomybę už savo ir grupės sėkmę.

 

PROJEKTO VERTINIMAS – dalykiškas ir pozityvus, bendras visai komandai arba už atliktus darbus įvertinamas atskirai kiekvienas komandos narys.

 

II. PROJEKTINIŲ DARBŲ ORGANIZAVIMO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

1. Tikslas – sudaryti mokiniams galimybę įgyti bendrąsias ir dalykines kompetencijas per tiriamąją ir/ar kūrybinę veiklą bei formuoti sąmoningą, iniciatyvią asmenybę, gebančią nagrinėti aktualius klausimus, spręsti problemas.

 

2. Uždaviniai:

 

2.1. ugdyti mokinių gebėjimą ieškoti bei surasti reikiamą informaciją, ją sisteminti ir kūrybiškai pritaikyti;

 

2.2. mokyti mokinius kelti tiriamosios veiklos tikslus, uždavinius, hipotezes, formuluoti problemą, planuoti projekto etapus;

 

2.3. skatinti mokinių bendravimą ir bendradarbiavimą, mokant dirbti komandoje;

 

2.4. plėtoti ugdymo(si) aplinką, palankią skirtingų gebėjimų mokinių saviraiškai;

 

2.5. įgyvendinti tarpdalykinę integraciją tiriamojoje, pažintinėje, kūrybinėje veikloje;

 

2.6. mokyti spręsti probleminius uždavinius susiejant pamokose įgytas teorines žinias su praktine patirtimi.

 

III. MOKINIŲ KOMPETENCIJOS, KURIŲ SIEKIAMA PROJEKTINE VEIKLA

 

3. Atlikdami projektinį darbą mokiniai pagilina pasirinkto(-ų) dalyko(-ų), kurio(-ų) mokosi pagal bendrąsias pagrindinio ugdymo programas, įgytas dalykines kompetencijas.

 

4. Mokiniai įgyja šias kompetencijas:

 

4.1. mokėjimo mokytis (atsakomybę už savo mokymąsi, planuoti mokymąsi, save motyvuoti);

 

4.2. komunikavimo (gebėjimą pasirinkti priemones ir būdus informacijai rasti, perteikti, veiksmingai komunikuoti);

 

4.3. pažinimo (gebėjimą įvardinti problemą, numatyti jos sprendimo etapus ir nuosekliai veikti, daryti pagrįstas išvadas);

 

4.4. asmeninę (darbą atlikti sąžiningai, gerbti ir toleruoti kitus, valdyti emocijas ir jausmus);

 

4.5. iniciatyvumo ir kūrybingumo (kūrybingai, nestandartiškai mąstyti ir veikti, kelti idėjas, gebėti jomis pasinaudoti);

 

4.6. socialinę (atsakingai ir kūrybingai dalyvauti kultūros procesuose);

 

4.7. esmines dalykines kompetencijas (pagal pagrindinio ugdymo bendrąsias programas).

 

IV. PROJEKTINĖS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

5. Projektinė veikla privaloma visiems 9 klasių mokiniams ir vykdoma rugsėjo – gegužės mėnesiais.

 

6. Visi mokytojai, dirbantys 9 klasėse, paruošia po 2-3 projektinių darbų temas ir aprašus ir pateikia juos metodinės grupės pirmininkui ne vėliau kaip iki rugpjūčio 31 dienos.

 

7. Metodinės grupės pirmininkas ar jo paskirtas metodinės grupės narys sudaro siūlomų projektinių darbų temų sąrašą ir el. būdu pateikia mokyklos administracijai ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d.

 

8. Patvirtinti projektų aprašai skelbiami mokiniams klasių skelbimų lentoje/ pateikiami el. būdu, projektinių temų sąrašai – el. dienyne, klasių vadovų kabinetuose, mokyklos internetiniame puslapyje ne vėliau kaip iki einamųjų mokslo metų rugsėjo 4 dienos.

 

9. 9 klasės mokiniai su projektinių darbų aprašu bei paskelbtomis projektinių darbų temomis supažindinami per informacinę ir žinių dieną – rugsėjo 4 dieną.

 

10. Mokiniai renkasi tik juos mokančių mokytojų parengtus projektus ir informuoja klasės vadovą raštu apie pasirinktą temą (2 priedas).

 

11. Mokinys turi teisę mokytojui siūlyti savo temą.

 

12. Klasės vadovas sąrašą (elektroniniu būdu) su mokinių pasirinktomis projektinių darbų temomis pateikia direktoriaus pavaduotojui ugdymui/ MT pirmininkui iki einamųjų mokslo metų rugsėjo 15 d. (3 priedas).

 

13. Mokytojai, kurių siūlomus projektus mokiniai pasirinko:

 

13.1. parengia mokiniams projektinio darbo atlikimo laikaraštį, kuriame tiksliai nurodo ką ir iki kada padaryti, kada ir kokiu būdu mokiniai konsultuojami, nurodo tarpinio vertinimo (sausio mėnesį) datą;

 

13.2. konsultuoja mokinius ir teikia rekomendacijas.

 

14. Baigę projektinį darbą, mokiniai sudaro aplanką (5 priedas) ir jį atspausdina, pasiruošia žodiniam pristatymui.

 

14.1. Lietuvių kalbos projektinis darbas rašomas ir pristatomas lietuvių kalba, anglų kalbos projektinis darbas – anglų kalba, kitų dalykų projektiniai darbai gali būti rašomi ir pristatomi gimtąja kalba.

 

15. Projektinių darbų pristatymas vyksta mokslo metų pabaigoje (birželio mėnesį) pagal atskirą grafiką, patvirtintą Metodinėje taryboje. Pavėlavęs mokinys projektinį darbą pristato paskutinis.

 

16. Kitų mokslo metų pradžioje organizuojama geriausių projektinių darbų konferencija, į kurią susipažinti su projektine veikla kviečiami 9 klasių mokiniai.

 

V. PROJEKTINIŲ DARBŲ VERTINIMAS

 

17. Organizuojami tarpinis ir galutinis projekto vertinimai.

 

18. Tarpinį įvertinimą už projekto pirmąjį etapą (medžiagos rinkimą, sisteminimą, iškeltų tikslų ir uždavinių įgyvendinimą ir pan.) pažymiu rašo mokytojas-projekto vadovas sausio mėnesį.

 

19. Projektinių darbų galutiniam vertinimui sudaroma vertinimo komisija. Komisijos pirmininkas - metodinės grupės pirmininkas / administracijos atstovas. Nariai – ne mažiau kaip 3 mokytojai, iš jų du – to dalyko ar artimos srities specialistai.

 

20. Galutiniam vertinimui pateikiamas projektinis darbas, projektinio darbo aplankas ir žodinis pristatymas.

 

21. Projektinį darbą mokinys pristato 5–10 minučių žodiniu pranešimu. Darbui pristatyti naudoja kompiuterines pateiktis, vaizdo, garso medžiagą, demonstruoja (eksponuoja) darbą ir kt. Atsakymams į komisijos klausimus gali būti papildomai skiriama iki 3 minučių.

 

22. Galutinis projektinio darbo vertinimas vykdomas pagal nustatytus kriterijus (4 priedas) ir atsižvelgus į darbo vadovo siūlymus (jei tokių yra).

 

23. Galutinį projektinio darbo įvertinimą darbo vadovas įrašo el. dienyno skiltyje „Metinis įvertinimas“.

 

24. Neatlikus projektinio darbo įrašomas nepatenkinamas įvertinimas į atitinkamo dalyko dienyną. Metodinė taryba nustato papildomą laiką projektiniam darbui atlikti (ne vėliau kaip iki rugpjūčio 31 dienos) ir sudaro naują vertinimo komisiją.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS 

 

25. Mokinių pasirinktos projektinių darbų temos, galutiniai įvertinimai, skirtos vietos, fiksuojamos elektroniniu būdu.

 

26. Projektinio darbo teigiamas įvertinimas įrašomas elektroninio dienyno skiltyje „Mokinių mokymosi pasiekimai“, pagrindinio išsilavinimo pažymėjime.

 

27. Išrinkti kiekvienos ugdymo srities geriausi projektiniai darbai pristatomi mokinių geriausių projektinių darbų konferencijoje rugsėjo mėnesį.

 

28. Geriausių (I vieta) projektinių darbų mokinių komandos apdovanojamos mokyklos padėkos raštais, projektinių darbų vadovai – direktoriaus įsakymu pareikšta padėka.

 

29. Geriausių projektinių darbų aprašai (aplankai) registruojami (inventorizuojami) ir saugomi mokyklos bibliotekoje. Bibliotekai juos perduoda I vietą laimėjusių projektinių darbų vadovai.

 

1 PRIEDAS

 

2 PRIEDAS

 

3 PRIEDAS

 

4 PRIEDAS

 

5 PRIEDAS